Kwietniowy Targ Regionalny już za nami. Wiosna w pełni, więc stoiska zazieleniły się od świeżych ziół czy sadzonek. U naszych wystawców można było zakupić na przykład pęczki czosnku niedźwiedziego, ale też nowość do ogródka – malinotruskawkę. Było też sporo produktów, które urozmaicą majówkowe przyjęcia np. niezawodne wędliny z Podstolic czy duży wybór serów oraz wino z Janowic. Prawdziwą niespodziankę przygotowały gospodynie z Jonin. Na ich stoisku obok tradycyjnego asortymentu pojawiły się potrawy z dziczyzny, m.in. nagodzone na Małopolskim Festiwalu Smaku prawdziwe jonińskie pierogi z kaszą gryczaną dziczyzną, kapustą i prawdziwkami oraz serwowana podczas dożynek prezydenckich w Spale fasola na dziczyźnie.

Podczas targu odbyła się też Ukraińska uczta integracyjna przygotowana przez działającą od kilku miesięcy Fundację Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Była ona częścią projektu „Dobre miejsce do życia”, na który składa się szereg działań skierowanych do mieszkających w Małopolsce uchodźców wojennych z Ukrainy. Uczta miała na celu stworzenie przestrzeni do integracji i wzajemnego poznania się Polaków i Ukraińców. Na specjalnie przygotowanych stoiskach pojawiła się możliwość degustacji tradycyjnych ukraińskich potraw (pierogów, barszczu, naleśników czy słodkich wypieków), zaplecenia warkoczy, pooglądania ludowych motanek. Gościliśmy ukraińskie restauratorki z Kolorowej Kuchni i aktywistki z Batalionu „Kikimory”, które zaangażowały targową publiczność w plecenie siatek maskujących. Po ukrińscy i po polsku zaśpiewali Marko i Halina – młodzi ukraińscy muzycy. Na koniec wysłuchaliśmy minirecitalu tarnowskiej wokalistki Darii Mróz. Był też konkurs ze znajomości polskich i ukraińskich słówek używanych w codziennym życiu. Całość wydarzenia poprowadzili ekspert kulinarny Paweł Piszczek i mieszkająca od roku w Polsce Tetiana Honchar, którzy rozmawiali o ukraińskiej kuchni, tradycji i realiach życia w czasie wojny. Uczta była bardzo udana i z pewnością zostanie w pamięci jej uczestników.

Projekt „Dobre miejsce do życia” uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków o udzielenie grantu w ramach projektu grantowego pn. „MAŁOPOLSKA TARCZA HUMANITARNA. FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA UKRAINY. WSPARCIE GRANTOWE EFS DLA NGO i JST – integracja społeczna, rynek pracy, edukacja i zdrowie” w ramach 15 Osi Priorytetowej: REACT-EU (EFS) dla sprostania wyzwaniom migracyjnym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Działanie 15.1 REACT-EU dla sprostania wyzwaniom migracyjnym – wsparcie grantowe dla NGO oraz JST.

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Zdjęcia z kwietniowej edycji Targu Regionalnego

Zdjęcia z ukraińskiej uczty integracyjnej