Za nami grudniowy Targ Regionalny. Tak jak rok temu spotkaliśmy się w świątecznej atmosferze aby zaoferować wybór najlepszych produktów na wigilijny stół. Obok stałego targowego asortymentu: chlebów, miodów, wędlin, serów, przetworów czy win na stoiskach naszych wystawców pojawiły się świąteczne ozdoby z choiny i sianka, pierniki, makowce, pierogi i uszka, kiszona kapusta, suszone grzyby oraz prawdziwy hit – piernikowo-bakaliowe kuleczki od Joanny Moroń. Nie zabrakło też tradycyjnego karpia oraz choinek, które naszym gościom przekazały Lasy Państwowe – Nadleśnictwa: Gromnik i Brzesko.

Przy okazji Targu odbyło się też wydarzenie „Święta pachnące miodem i śliwką – ginące tradycje Małopolski”. Jego celem było przypomnienie zapomnianej potrawy wigilijnej – siuśpaja, czyli kaszy jęczmiennej gotowanej w wywarze z suszonych śliwek doprawionej miodem i bakaliami. Każdy gość mógł spróbować tego przysmaku dzięki paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Rzędzińskiej, które przygotowały degustację. Z kolei reprezentantki Koła Gospodyń Wiejskich Joniny pokazały, że można bawić się tradycją i modyfikować stare przepisy. Tak właśnie powstały pierogi ze śliwką i orzechami, których także można było bezpłatnie skosztować. Z zaproszonymi gospodyniami porozmawiał ekspert kulinarny Paweł Piszczek. Dzięki temu goście mogli także posłuchać opowieści o świątecznych potrawach i zapomnianych zwyczajach.

Na gości czekały także inne atrakcje. W konkursie wiedzy o małopolskich tradycjach kulinarnych i bożonarodzeniowych uczestnicy rywalizowali o bony zakupowe do sklepu ze zdrową żywnością o wartości 500, 200 i 100 zł. Trzeba było wykazać się wiedzą m.in. o zapomnianych wigilijnych potrawach, świątecznych wróżbach czy tekstach kolęd oraz wiedzieć czym są podłaźniczki, pająki, łamańce i szczodraki. Na świątecznym drzewku zawisły przygotowane przez dzieci ozdoby choinkowe. Wśród ich autorów rozlosowaliśmy trzy bony do sklepu z zabawkami o wartości 100 zł. Przebojem Targu był rodzinny turniej świąteczny, w którym zgłoszone drużyny rywalizowały w takich konkurencjach jak rzut bombką do czapki mikołajowej czy klejenie łańcucha na czas. Trzy zwycięskie ekipy wygrały bony zakupowe na wigilijne potrawy. O świąteczną oprawę muzyczną zadbała kapela W Kuźni u kowala.

Projekt „Święta pachnące miodem i śliwką – ginące tradycje Małopolski” został zrealizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Nagrody w konkursach ufundował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Nagrody pocieszenia i upominki dla gości ufundowali: Centrum Sztuki Mościce, Pasaż Odkryć, Unia Tarnów, Wojewódzki Urząd Pracy oddział w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University, BWA Tarnów, Tarnowskie Centrum Informacji, FH Mieszko, Restauracja AURORA, Hurtownia Abar, firma Karmel Andrzej Trędota, Centrum Sportów Rakietowych, Restauracja prosto z mostu/ Rajtek sala zabaw, Akuku kawa i zabawa, Łukasz Sumara –  Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

 

Zdjęcia z Targu Bożonarodzeniowego

 

Zdjęcia z wydarzenia „Święta pachnące miodem i śliwką – ginące tradycje Małopolski”